Karolina TOUR

/ / / /

Přímořská letoviska

   Pobřeží v Bulharsku se dělí na severní a jižní. Nejvýznamnějším městem na jižním pobřeží je Burgas, největší přístav v Bulharsku. Je to město mnoha tváří – v jeho centru se nachází velký mořský park a hezká pěší zóna se spoustou obchodů, kaváren a restaurací, na své si ale přijdou i milovníci historie – mohou navštívit například archeologické muzeum, etnografické muzeum či kostel sv. Cyrila a Metoděje. Nedaleko Burgasu leží největší přímořské letiště Sarafovo, kam přilétá většina charterových letů se zahraničními turisty.
 Vstupní branou do severní části je Varna, třetí největší město Bulharska po hlavním městě Sofii a Plovdivu. Nachází se zde letiště, kam směřuje část charterových letů dopravujících zahraniční turisty a je možné tu velmi snadno zkombinovat dovolenou ve městě s dovolenou na pláži. V létě se ve městě koná spousta koncertů a festivalů, nachází se tu mořské akvárium a delfinárium, velmi oblíbená atrakce jak pro děti, tak pro dospělé.
Od ústí řeky Kamčija na jihu až po Durankulak na severu nedaleko rumunských hranic se rozprostírá téměř nepřerušovaný řetězec dlouhých písčitých pláží a původních, avšak kompletně zrekonstruovaných a moderně vybavených letovisek. Na sever od Varny jsou to Zlaté písky, Kranevo,  Albena,  Balčik, Kavarna a Šabla, jižně od Varny Kamčija, Škorpilovci, Bjala, Obzor, Elenite, Svatý Vlas, Sluneční pobřeží, Nesebr, Ravda, Aheloj, Pomorie, Sarafovo, Burgas a Krajmorie.


Slunečné pobřežíSluneční pobřeží se nachází v jižní části Bulharské černomořské riviéry. Čistá písečná pláž je osm kilometrů dlouhá, její šíře se pohybuje mezi třiceti a šedesáti metry. Sestup do vody je pozvolný, Intenzivní obnova Slunečního pobřeží a rozvoj infrastruktury v posledním desetiletí učinily z této oblasti jedno z největších turistických letovisek bulharského Černomoří. Oblast nabízí moderně renovované i nově postavené hotelové komplexy a spoustu možností sportovního vyžití a zábavy. Na pláži je k dispozici mnoho atrakcí, jako jsou surfing, vodní skútry, vodní banány, šlapadla, klouzačky a nafukovací skákací hrady i stánky s nápoji a občerstvením. Nechybí aquapark s několika tobogány a spoustou atrakcí pro děti, kolotoče, houpačky, mini golf, bowling a věže pro bungee-jumping. Sluneční pobřeží nabízí také bohaté možnosti nočního života – bary a diskotéky přímo u pláže, v centru střediska je spousta restaurací, obchůdků a stánků. Všechna tato lákadla dělají ze Slunečního pobřeží velmi atraktivní středisko jak pro mladé, tak i pro rodiny s dětmi.
K dopravě po okolí lze s úspěchem využít autobusovou dopravu. Město Burgas je vzdáleno 40 km (letiště 36 km), Varna 90 km, Nesebr 5 km.


Zvětšit mapu

Nesebar  Nesebar   Nesebar (antický název Mesembria), malebné městečko na jihovýchodním pobřeží, nabízí spoustu možností jak strávit letní dovolenou. Jeho historie sahá až do doby před 3000 lety, kdy trákové založili osadu a postavili zde svoji pevnost. Ve městě a okolí najdete spoustu památek z byzantského období. Na antickou minulost poukazují zbytky hradeb z 5 st.před Kristem.
Starý Nesebar je zařazen do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Leží na velké ploše skalnatého poloostrova a je protkán spoustou úzkých a křivolakých dlážděných uliček mezi malebnými dřevěnými domy. Starý Nesebar je dnes využíván především k turistickým účelům- je tam několik hotelů, pouličních kaváren a restaurací s krásným výhledem na moře, spousta obchodů a stánků. 
Spojnicí mezi starým a novým Nesebarem  je asi 400m dlouhá hráz rozdělená pěší a automobilovou zonou. Zejména v letních měsících nabízí návštěvníkům možnost romantických procházek s výhledem na moře, přístav a zapadající slunce.
Přibližně uprostřed hráze se nachází starý větrný mlýn.
Nové město je hustě obydlené místními obyvateli, v létě i turisty. Návštěvníkům nabízí spoustu restaurací, kaváren a obchodů, navštívit je možné velký Lunapark . Směrem na jih  se nachází letovisko Ravda, kde se nachází obrovský Aquapark a mnoho nových hotelů.  


Zvětšit mapu

Ravda   (Равда)  Na jih od Nesebru leží letovisko Ravda, klidné přímořské městečko s čistou písečnou pláží. V posledních letech zde bylo vybudováno hodně nových hotelů, ve městě se nachází spousta restaurací, kaváren, obchodů a stánků, obrovský aquapark a malý lunapark, ovocná tržnice a autobusové nádraží, ze kterého se můžete městskou autobusovou dopravou dopravit do Burgasu nebo do sousedních letovisek.
Zobrazit místo 8238 Ravda na větší mapě

Aquapark Ravda  

 
Sozopol


Historické město Sozopol je jedno z nejstarších měst v Bulharsku,ležícího rovněž u moře.Nachází se na jižní straně Burgaského zálivu. Městečko je uspořádání na skalnatém úzkém poloostrově,svým umístěním a atmosférou velmi podobné Nesebru .Skládá se se starým a novým městem .
Sozopol se svou polohou na úzkém poloostrově otočeném k severu byl vždy dobrým a důležitým přístavem, pouze v posledních stoletích ho zastínil Burgas.
Velkolepost tohoto města bylo srovnávána s antickými Athénami a Milétem  Hlavní obživa v dřevním Sozopolu byla obchod s látkami, vínem, obilím, medem a mědí, a díky tomu zde nastal tak velký rozvoj, ve srovnání se zbytkem Bulharska .Dnes městečko Sozopol je zajímavou turistickou destinaci.

 

© Denima, s.r.o., 2013+