Karolina TOUR

/ / / /

o Bulharsku


www.jedemedobulharska.cz


Bulharsko


  Cenová výhodnost pobytů u bulharského moře přilákala v posledních letech značné množství návštěvníků (ročně kolem 100 000) a Bulharsko se tím dostalo do první desítky zahraničních turistických cílů. 


 Název: Bulharská Republika

 Rozloha: 110 994 km2-

Obyvatelstvo:cca. 7,305 mln.

 Hlavní město Bulharska: Sofia-

Obyvatelstvo:cca.: 1,35 mln.

Bulharsko

Bulharsko se nachází na Balkánském poloostrově v jihovýchodní Evropě,

zaujímá 23% území Balkánského poloostrova. 

Bulharsko hraničí s Rumunskem, na západě Srbska a Makedonie, na jihu Řecka a Turecka. Na Východě, Černé moře tvoří přirozenou hranici.

Bulharsko je relativně malá hornatá země plná protikladů – dokáže uspokojit jak vyznavače moře, plavání a vodních sportů, tak milovníky historie a architektury. Na své si přijdou všichni, kteří si chtějí užít nočního života v klubech a restauracích, stejně jako ti, kdo hledají relaxaci v přírodě. Zájmu turistů se stále více těší také cyklistika a lyžování.

Na jedné straně zde nalezneme krásné moře, vydat se ale můžeme i do drsných hor. Zájmu turistů se těší nejen moderní letoviska s písčitými plážemi, ale stále více také historická městečka, staré kláštery a pozůstatky antické architektury. Za samostatnou poznávací cestu stojí například světoznámé skalní kláštery a památkově chráněná historická městečka, kde se „zastavil čas“. Co do počtu kulturních a historických památek je Bulharsku v seznamu kulturního dědictví UNESCO na čtvrtém místě.

Turisticky je Bulharsko známé především písčitými plážemi u Černého moře, které se v Bulharsku táhnou v délce 378 km. Jednotlivá letoviska jsou dále rozšiřována a úroveň poskytovaného zázemí a služeb se stále více přibližuje požadavkům turistů ze západní Evropy. Nově budované komplexy a hotely již plně odpovídají evropským standardům, a to jak u moře, tak na horách. Nespornou výhodou je, že tato úroveň, ať už jde o ubytování, jídlo či služby, je k dispozici za velmi příznivé ceny. Bulharsko se proto v posledních letech stalo stále vyhledávanější zemí.

Pro aktivní turisty jsou lákadlem divoké řeky a vodopády, vzácné jeskyně, bohatá flora a fauna i průzračná horská jezera v nadmořské výšce až 2 200 m. Hory nabízejí také velmi dobré lyžařské podmínky. Součástí hustě zalesněného pohoří Rila, posetého četnými jezery, Musala je nejvyšší hora jihovýchodní Evropy (2 925 m). Dalšími významnými vrcholy jsou Vichren (2 914 m), Kutelo (2 908m) a Tudorka (2 746m) ve druhém největším pohoří Pirin, které je součástí přírodní rezervace o rozloze 274km2.

Území Bulharska se vyznačuje různorodou topografii, která kombinuje nížiny, roviny, kopce a náhorní pozemky, říční údolí, kaňony a hory rozsah výšky. Asi 70% území je obsazené pláně a kopcovitých regionech a 30% - s hor. Průměrná nadmořská výška země je 467m, což se obecně snižuje od jihu k severu a od západu k východu.  

Země založena národní 3 - Pirin (UNESCO), Rila a střední Balkán, 11 přírodních rezervací - Belasitza, Bulgarka Vitoša Vratsa Balkánu Golden Sands přírodní park Rila Monastery Ruse Lom, Blue Ridge, Strandža a Shumen plošinu.bulgaria-sightseeing-map.png 
© Denima, s.r.o., 2013+